ایتریوم ماینیگ اتریوم Ethereum Mining و تجربه من از استخراج ارزهای دیجیتال

استخراج کریپتو کارنسی ها و کسب درآمد از ماینینگ ارزهای مجازی در ابتدا خیلی سودآور به نظر میاد، البته اگر درست عمل بشه، میتونه اینطور هم باشه، ولی ریزه کاریهای فراوانی در کسب سود در ماینینگ اتریوم و به طور کلی استخراج کریپتوهایی دیگر وجود داره که توصیه میکنم بدون تحقیقات به هیچ وجه وارد این کار نشوید، وگرنه احتمالا نه تنها از خرید دستگاه ماینینگ اتریوم سود نخواهید برد که امکان ضرر نیز وجود دارد.

شخصا بیشتر برای کسب تجربه اقدام به راه اندازی دستگاه استخراج اتریوم کردم و بیشتر قصد اموزش استخراج اتریوم را داشتم تا کسب سود و منفعت، احتمالا اگر شما هم به دنبال راه اندازی استخراج Ethereum باشید، اطلاعات این مطلب کمک شایانی به شما خواهد کرد. پس توصیه میکنم این مطلب رو به طور کامل مطالعه فرمائید.

قبل از اینکه به آموزش ماینینگ ایتریوم بپردازم، دو روش کلی ماینینگ در کلیه ارزهای مجازی رو مرور کنیم. استخراج کریپتو ها به طور کلی به دو صورت انجام می پذیرد:

1. خرید سخت افزار مخصوص ماینینگ: خرید و راه اندازی کامپیوتر با تجهیزات مناسب و یا خرید دستگاه های مخصوص اینکار معروف به اسیک ماینر
  2. اجاره سخت افزار ماینینگ: اجاره تجهیزات مختص ماینیگ از سایت های ارائه دهنده اینکار که گاها به آن کلود ماینیگ هم گفته میشه

همین ابتدا بگم که روش دوم یعنی سایت هایی که میتوانید در اونها اقدام به اجاره تجهیزات ماینینگ بکونید یا اصطلاحا کلود ماینیگ ها، اکثرا کلاه بردار هستند. یک دلیل ساده برای کلاه بردار بودن اونها وجود داره:

هدف از استخراج کریپتو ها، ماینینگ پول و کسب مستقیم منفعت هست، پس اگر برای اجاره دهنده ها، با توجه به داشتن دستگاه های مخصوص اینکار، استخراج ارزهای دیجیتال سود آور نباشه و قصد اجاره اون رو داشته باشند، مطمئن باشید برای شما که اقدام به اجاره میفرمائید هم سود آور نخواهد بود. البته اجاره تجهیزات ماینینگ در موارد بسیار خاصی، میتونه احتمال سود بردن رو در شرایطی که به تمام موارد زیر توجه داشته شده باشید بالا ببره:

• داشتن زمانبندی مناسب
  • توجیه و ارزیابی از قیمت آینده یک کوین خاص
  • استخراج به صورت سولو (ماینینگ بدون استفاده از استخرهای ماینینگ)
  • استفاده از مارکت های عمومی مانند نایس هش برای اجاره تجهیزات با قیمت مناسب
  • اجاره وسیع هشینگ پاور به منظور استخراج یک بلاک کامل و دریافت جایزه ماینینگ به صورت کامل

که واقعا تسلط به تمام موارد بالا و ریسک پذیری بالایی که میطلبه کار هر کسی نیست و نیاز به بحث و مطب خاص خودش داره. پس به هیچ وجه اجاره تجهیزات ماینینگ یا همون کلود ماینیگ رو پیشنهاد نمیکنم، که به احتمال 99 درصد نه تنها سود نخواهید کرد که احتمالا ضرر هم خواهید دید.

بریم سراغ راه دوم یعنی خرید و راه اندازی تجهیزات ماینینگ

برای استخراج هر کوینی ابتدا باید بدونید که الگوریتم کوین مورد نظرتون چیه و کدوم برنامه ها و چه مدل از سخت افزاری امکان استخراج اون کوین مورد نظرتون رو با توجه به نوع الگوریتم مخصوصش دارن، در تصویر زیر نام تعدادی از الگوریتم های کوین های مطرح رو میتونید مشاهده نمائید:

crypto-algorithm.gif
همانطور که در جدول بالا مشاهده می نمائید، نام الگوریتم اتریوم DaggerHashimoto می باشد، با تحقیقاتی که من کردم بهترین نرم افزار برای استخراج با این الگوریتم، نرم افزار کلایمور هست که میتونید از این لینک اونو دریافت کنید.

به دلیل حجم زیاد، این پیام به مرور تکمیل می گردد...

tabriz

عضو جدید
من با شرکتی همکاری دارم که سی پی یو(اینتل - سری ای 5) سرور اونها 72 گیگاهرتز قدرت داره و فقط حدود 02% از اون استفاده میشه
میخواستم از قسمت بلا استفاده این سرور برای استخراج استفاده کنم، ولی نتونستم میزان هَش ریت رو پیدا کنم و ببینم به چه شکل میشه
در ضمن این سیستم کارت گرافیک نداره - 16 گیگ رم و 2 ترا هارد داره
ممنون میشم اگر کسی در این مورد راهنمائی بکنه :)

من با شرکتی همکاری دارم که سی پی یو(اینتل - سری ای 5) سرور اونها 72 گیگاهرتز قدرت داره و فقط حدود 02% از اون استفاده میشه
میخواستم از قسمت بلا استفاده این سرور برای استخراج استفاده کنم، ولی نتونستم میزان هَش ریت رو پیدا کنم و ببینم به چه شکل میشه
دوست گرامی، استفاده از CPU برای ماینینگ اصلا به صرفه نیست، حتی قوی ترین های اون ها، مدت هاست که رقابت بر سر ماینینگ، استفاده از پردازشگر ها برای اینکار را غیر عملی و ضرر ده کرده.

این مقایسه رو من به صورت عملی تجربه کردم:

یک کارت گرافیک Radeon™ RX 480 AMD مقدار هش ریت حدود 25 گیگاهرتز با مصرف 70 وات برق در ساعت در بلاکچین اتریوم دارد. اما یک سرور سری E6 اینتل با 64 گیگ رم حدود 0.6 گیگاهرتز هش ریت با مصرف بسیار بالاتر برق خواهد داشت.

tabriz

عضو جدید
ممنون
به نظرتون توجیح داره کار استخراج اتریوم رو جدی پیگیر بشم؟
با مثلا سیستمهای که لیون کامپیوتر میفروشه؟
اگر توضیح تون با مبلغ تقریبی 50 میلیون باشه برای من ملموس تر میشه

به نظر من؛ یا حداقل طی این چند سالی که من تجربه کسب کردم، ماینینگ ممکنه در شرایط خاصی سود آور و یا توجیه پذیر باشه، ولی به طور کلی اگر منظورتون کسب منفعت باشه، احتمالا خرید یک کوین با آینده خوب مثل خود بیتکوین، در طول زمان سود آوری بیشتری برای شما خواهد داشت.

من فکر میکنم، در شرایط خاص زیر مایننیگ شاید توجیه پذیر خواهد بود:

• شما یک متخصص هستید و سرمایه کار برای ماینینگ را یک سرمایه گذار پرداخت میکند و انتظار او سود بیشتر از چهار چوب بازار های متداول مثل سود بانکی و... می باشد (بازار غیر کریپتو ها).
  • شما یک متخصص خوره اینکار هستید (چون ماینینگ ارزهای جدید دردسرهای تکنیکی بیشتری تا ماینیگ ارزهای شناخته شده داره) و همزمان به صورت کامل به بازار کریپتو ها و پیشبینی برای آینده آنها مسلط هستید و به غیر از ماینینگ ارزهای متداول به دنبال ماینیگ ارزهایی با آینده درخشان هستید و مثل افرادی میباشید که در سال 2009 با یک کامپیوتر معمولی روزی 50 بیتکوین استخراج کرده و این دید را داشته اند که بخش عمده استخراج خود را نگهداری نمایند.
  • شما یک دولت یا یک نهاد هستید و می خواهید بر تراکنش های بلاکچین تسلط بیشتری داشته باشید و به صورت کلی بر روی ارزهای دیجیتال جدید که آینه تبادلات مالی خواهند بود سرمایه گذاری تحقیقاتی و مالی نمائید.
یکی از نقاط گول زننده در ماینینگ محاسبات درآمد بر اساس مقدار هش ریتی که با مبلغ مشخصی سرمایه گذاری و خرید تجهیزات، می توانید در فلان کوین کسب کنید می باشد.

توجه کنید که یکی از عوامل بسیار مهم در محسابه درآمد و مقدار هش ریت در هر لحظه، سختی شبکه می باشد که به شدت تحت عوامل مختلف بوده و طی زمان و با وارد شدن رقبا تغییر شدیدی می کند، مثلا در نمودار زیر سختی شبکه اتریوم از سال 2015 تا امروز را ببینید:

ethereum-difficulty-hashrate.gif
توصیف نمودار: به صورت خیلی ساده اگر شما در ماه ژوئیه سال 2017 (حدود 4 ماه پیش) به فکر سرمایه گذاری در اتریوم می افتادید و مثلا با محسابه آن روز اگر سیستمی داشتید که 6 کارت گرافیک با قدرت متوسط 160 مگاهرتز در این شبکه به استخراج می پرداختید ماهیانه حدود 10 اتریوم استخراج می کردید. اما امروز با این قدرت حداکثر ماهیانه 1 اتریوم می توانید استخراج نمائید.

پس اگر 4 ماه پیش شما توجهی به سختی شبکه نداشته بودید و طبق محاسبات آن روز مثلا با رفتن به این سایت و وارد کردن ارقام به این نتیجه رسیدید که ظرف 4 ماه 40 اتریوم کسب می کنید، در واقعیت در این 4 ماه شما ماه اول 8 اتریوم، ماه دوم 3 اتریوم، ماه سوم حدود 1.5 اتریوم و این ماه حدود 0.6 اتریوم استخراج کردید (تجربه شخصی)...

اگر هزینه حدودی 15 میلیونی خرید تجهیزات و مصرف برق در این دوره را محسابه نمائید احتمالا به سودی کمی بیشتر از بازارهای متداول مثل سود بانکی دست یافته باشید.

ضمن اینکه اگر بخواهید به اینکار خاتمه دهید، مطمئنا این تجهیزات موقع فروش نهایتا 40 درصد قیمت خریدتان، به فروش خواهد رفت. حال اگر من 4 ماه پیش این 15 میلیون رو به خرید خود اتریوم می پرداختم مطمئنا الان اتریوم بیشتری داشتم و ....
iranian-mining-farm.jpg

البته این نظرات درنهایت تجربه شخصی من با توجه به شرایط کلی من هستند و مطمئنا افراد دیگر، مثلا این آقا در عکس بالا، که در یک سوله در اطراف تهران اقدام به راه اندازی یک ماینینگ فارم کرده، میتوانند نظرات بسیار متفاوت تری داشته باشند. دیگر اساتید اینکار لطف کنند نظراتشون رو اعلام کنند تا با نظرات و تجربیات آنها نیز آشنا بشیم

student842280

عضو جدید
جناب احسان خان .
اول تشکر میکنم از مطالبی که در کوینر قراردادید خصوصا اینکه نظر و دیدگاه و تجربه خودتون رو در اختیار میزارید .

راهنمایی میخواستم در این موارد
1- چه ارزها (یا چه الگوریتمهایی) برای استخراج توسط Cpu مناسبتر هست ؟ منظور ما در ابعاد زیاد هست مثلا 2000 سیستم .
2- من دنبال الگوریتم خالص ماینینگ (مثلا مونرو و یا هر الگوریتم که با cpu مقدور باشه) برای جاوا و استفاده از اندروید هستم . در کدهای اپن سورس اکثرا زبان C++ هست .

با تشکر

جناب احسان خان .
اول تشکر میکنم از مطالبی که در کوینر قراردادید خصوصا اینکه نظر و دیدگاه و تجربه خودتون رو در اختیار میزارید .

1- چه ارزها (یا چه الگوریتمهایی) برای استخراج توسط Cpu مناسبتر هست ؟ منظور ما در ابعاد زیاد هست مثلا 2000 سیستم .
2- من دنبال الگوریتم خالص ماینینگ (مثلا مونرو و یا هر الگوریتم که با cpu مقدور باشه) برای جاوا و استفاده از اندروید هستم . در کدهای اپن سورس اکثرا زبان C++ هست .

با تشکر
به نظر من پر منفعت ترین کوینی که میشه با cpu در ابعادی که شما فرمودید ماین کرد، کوین مونرو می باشد، که چشم انداز قیمتی خوبی هم دارد.
در مورد سوال دوم من تا حالا برنامه ماینینگ اوپن سورس با زبان جاوا ندیدم، فکر می کنم با توجه به کامپایلر جاوا در محیط ویندوز، و نیاز به نزدیکتر بودن زبان برنامه ماینینگ به سخت افزار سیستم، نوشتن کد ماینیگ با جاوا اصلا به صرفه نباشه. احتمالا زبان C و البته اسمبلی مناسبترین زبان برای نوشتن برنامه های ماینینگ می باشند.

tabriz

عضو جدید
جناب احسان خان .

با تشکر
سلام
دوست عزیز اگر میخواید به وسیله برنامه موبایل از کاربران استخراج انجام بدید اصلا پیشنهاد نمیشه، چون اولا مبلغ خیلی کم میشه، از لحاظ اخلاقی هم درست نمیتونه باشه(اگر بدون اطلاع کاربران باشه) و اصلا احتمالش خیلی زیاده که گوگل پلی یا کافه بازار تائید نکنه

student842280

عضو جدید
سلام
دوست عزیز اگر میخواید به وسیله برنامه موبایل از کاربران استخراج انجام بدید اصلا پیشنهاد نمیشه، چون اولا مبلغ خیلی کم میشه، از لحاظ اخلاقی هم درست نمیتونه باشه(اگر بدون اطلاع کاربران باشه) و اصلا احتمالش خیلی زیاده که گوگل پلی یا کافه بازار تائید نکنه
من عرض کردم سیستم نه موبایل !
برای سیستمهای تحت شبکه یه شرکت منظورم هست . و بحث من بیشتر سر کدنویسی و تست اون هست

aghal

عضو جدید
سلام من تازه با ماین آشنا شدم میخواستم بدونم مثلا اگر 10-20میلیون یک ماینینگ فارم ساده درست کنم و شروع کنم به ماین کردن 1 ارز مثلا اتریوم ، بعد که سختی شبکه اتریوم بالا رفت و سرعت ماین من پایین اومد شروع کنم به ماین کردن یک ارز دیگه ، در این صورت باز هم امکان ضرر کردن هستش؟

RaymondDragon

عضو جدید
سلام من تازه با ماین آشنا شدم میخواستم بدونم مثلا اگر 10-20میلیون یک ماینینگ فارم ساده درست کنم و شروع کنم به ماین کردن 1 ارز مثلا اتریوم ، بعد که سختی شبکه اتریوم بالا رفت و سرعت ماین من پایین اومد شروع کنم به ماین کردن یک ارز دیگه ، در این صورت باز هم امکان ضرر کردن هستش؟
درود...اگه سی پی یو قوی دارید مونرو رو استخراج کنید...دنبال ارزهای بروید که درجه سختی استخراج کمتر باشد.

s.hadi.b

عضو جدید
سلام ، اتفاقا بنده هم تصمیمی مشابه شما می خواستم بگیرم اما دیدم به هیچ وجه به دردسرش نمی ارزه و باید از راه دیگه وارد شد.

s.hadi.b

عضو جدید
منظورم کسی که خودش فارم داشته باشه یا اطلاعاتش بالا باشه در حدی که بتونه یه فارم راه بندازه

tabriz

عضو جدید
منظورم کسی که خودش فارم داشته باشه یا اطلاعاتش بالا باشه در حدی که بتونه یه فارم راه بندازه
من یه سیستم جمع کردم با 8 تا کارت گرافیک ایسوس 1060 با هش ریت حدود 190 مگاهش تو شبکه ایتریوم و استخر استخراج نانو پول
و با اطلاعات امروز حدود 0.46 اتریوم در ماه استخراج میکنه

Bita8154

عضو جدید
استخراج کریپتو کارنسی ها و کسب درآمد از ماینینگ ارزهای مجازی در ابتدا خیلی سودآور به نظر میاد، البته اگر درست عمل بشه، میتونه اینطور هم باشه، ولی ریزه کاریهای فراوانی در کسب سود در ماینینگ اتریوم و به طور کلی استخراج کریپتوهایی دیگر وجود داره که توصیه میکنم بدون تحقیقات به هیچ وجه وارد این کار نشوید، وگرنه احتمالا نه تنها از خرید دستگاه ماینینگ اتریوم سود نخواهید برد که امکان ضرر نیز وجود دارد.

شخصا بیشتر برای کسب تجربه اقدام به راه اندازی دستگاه استخراج اتریوم کردم و بیشتر قصد اموزش استخراج اتریوم را داشتم تا کسب سود و منفعت، احتمالا اگر شما هم به دنبال راه اندازی استخراج Ethereum باشید، اطلاعات این مطلب کمک شایانی به شما خواهد کرد. پس توصیه میکنم این مطلب رو به طور کامل مطالعه فرمائید.

قبل از اینکه به آموزش ماینینگ ایتریوم بپردازم، دو روش کلی ماینینگ در کلیه ارزهای مجازی رو مرور کنیم. استخراج کریپتو ها به طور کلی به دو صورت انجام می پذیرد:

1. خرید سخت افزار مخصوص ماینینگ: خرید و راه اندازی کامپیوتر با تجهیزات مناسب و یا خرید دستگاه های مخصوص اینکار معروف به اسیک ماینر
  2. اجاره سخت افزار ماینینگ: اجاره تجهیزات مختص ماینیگ از سایت های ارائه دهنده اینکار که گاها به آن کلود ماینیگ هم گفته میشه

همین ابتدا بگم که روش دوم یعنی سایت هایی که میتوانید در اونها اقدام به اجاره تجهیزات ماینینگ بکونید یا اصطلاحا کلود ماینیگ ها، اکثرا کلاه بردار هستند. یک دلیل ساده برای کلاه بردار بودن اونها وجود داره:

هدف از استخراج کریپتو ها، ماینینگ پول و کسب مستقیم منفعت هست، پس اگر برای اجاره دهنده ها، با توجه به داشتن دستگاه های مخصوص اینکار، استخراج ارزهای دیجیتال سود آور نباشه و قصد اجاره اون رو داشته باشند، مطمئن باشید برای شما که اقدام به اجاره میفرمائید هم سود آور نخواهد بود. البته اجاره تجهیزات ماینینگ در موارد بسیار خاصی، میتونه احتمال سود بردن رو در شرایطی که به تمام موارد زیر توجه داشته شده باشید بالا ببره:

• داشتن زمانبندی مناسب
  • توجیه و ارزیابی از قیمت آینده یک کوین خاص
  • استخراج به صورت سولو (ماینینگ بدون استفاده از استخرهای ماینینگ)
  • استفاده از مارکت های عمومی مانند نایس هش برای اجاره تجهیزات با قیمت مناسب
  • اجاره وسیع هشینگ پاور به منظور استخراج یک بلاک کامل و دریافت جایزه ماینینگ به صورت کامل

که واقعا تسلط به تمام موارد بالا و ریسک پذیری بالایی که میطلبه کار هر کسی نیست و نیاز به بحث و مطب خاص خودش داره. پس به هیچ وجه اجاره تجهیزات ماینینگ یا همون کلود ماینیگ رو پیشنهاد نمیکنم، که به احتمال 99 درصد نه تنها سود نخواهید کرد که احتمالا ضرر هم خواهید دید.

بریم سراغ راه دوم یعنی خرید و راه اندازی تجهیزات ماینینگ

برای استخراج هر کوینی ابتدا باید بدونید که الگوریتم کوین مورد نظرتون چیه و کدوم برنامه ها و چه مدل از سخت افزاری امکان استخراج اون کوین مورد نظرتون رو با توجه به نوع الگوریتم مخصوصش دارن، در تصویر زیر نام تعدادی از الگوریتم های کوین های مطرح رو میتونید مشاهده نمائید:

همانطور که در جدول بالا مشاهده می نمائید، نام الگوریتم اتریوم DaggerHashimoto می باشد، با تحقیقاتی که من کردم بهترین نرم افزار برای استخراج با این الگوریتم، نرم افزار کلایمور هست که میتونید از این لینک اونو دریافت کنید.

به دلیل حجم زیاد، این پیام به مرور تکمیل می گردد...
با سلام اقا احسان عزیز
من جدیدا قصد دارم ماین اتر بزنم البته مکانی دارم پول برقش صنعتی محاسبه میشه و خیلی کم پول برق داریم شروع میخوام با 8 کارت گرافیگ شروع کنم با این شرایز سختی ماهی چقدر اتر به من میده و کل سیستم لبا چقدر ریال در میاد